banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

OMUZDA TENDİNİT VE BURSİT (OMUZ SIKIŞMA HASTALIĞI)

omuzda-tendinit2Omuz eklemi kürek kemiği, kol kemiği ve köprücük kemiğinin oluşturduğu kompleks bir eklemdir. Kol kemiğini köprücük kemiğine 4 adet rotator manşet adalesinin tendonları bağlar. Bu tendonlar kola abdüksiyon ve rotasyon yaptırır. Köprücük kemiği lateralde omuz çatısını oluşturur ve omuz ile arasında bir bursa oluşturarak ekleme kayganlaştırıcı sıvı sağlar. Bu bursa, köprücük kemiği başı ile rotator manşet tendonlarının birbirine sürtünerek aşınmasını engeller. Bazı hastalarda travma veya zorlanma neticesinde bu yapıda daralma olur. Bu durumda omuz sıkışma hastalığı (impingement) ortaya çıkar.

Omuz sıkışma hastalığının en önemli nedenlerinden birisi de bursittir. Omuzda çok sayıda bursit bulunur. Travma veya zorlanma sonucu bursitler etkilenebilir. Özellikle subakromial bursitte ödem ve şişme, omuz sıkışma hastalığına sebep olur.

Omuz sıkışma hastalığının bir diğer önemli nedeni ise tendinittir. Rotator manşetin tendonları, travma veya zorlanma sonucu etkilenebilir. Bu tendonların şişme, ödem ve iltihabına tendinit denir. Tendinit omuz sıkışma hastalığının nedenlerindendir.

omuzda-tendinit1Teşhis: Bursit ve tendinit, muayene esnasında omuzda ve kolun lateralinde ağrı ile kol baş üstüne konulduğunda ve gece yatarken ağrının artmasıyla kendini belli eder. Doktor, detaylı bilgi için MR isteyebilir.

Tedavi: Bursit ve tendinitte teşhisin hemen ardından buz kompresi ile ödemin hafifletilmesi önerilir. Kısa süreli olarak kol, kol askısı ortezi ile istirahate alınır. Tendon yaralanmaları veya kopması durumunda cerrahi operasyon uygulanır. Bu tedaviler sonucu ağrı azalmaya başladığında fizik tedavi şarttır. Omuza güçlendirme egzersizleri yaptırılır. Omuza mutlaka egzersiz öncesi sıcak, egzersiz sonrası soğuk terapi uygulanır.

omuzda-tendinit3

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment