banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

ANKİLOZAN SPONDİLİT (ROMATİZMAL OMURGA KAYNAMASI)

ankilozan1Erişkin bir kişide 26 adet vertebra (omur) vardır.  Bu vertebralar birbirleri ile sıralı bir şekilde eklem yapar. Bu eklemlere ligamentler, kaslar, diskler gibi elemanlar da katılır. Tüm bu yapıların oluşturduğu omurga sistemi anatomik şekline ve hareketlerine kavuşur. Romatizmal bir nedenle oluşan enflamasyon (bağışıklık sisteminin gereğinden fazla aşırı iltihap şeklinde sıvı üretmesi) ile omurlar arasında oluşan sertlik, ağrı, şekil bozukluğu nedenleri ile omurların birbirine kaynayarak hareket yetisini kaybetmesi hastalığına ankilozan spondilit veya romatizmal omurga kaynaması hastalığı denir. Halk arasında bu hastalığa (Suna) PEKUYSAL veya (Ahmet Mete) IŞIKARA hastalığı da denir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, idrar yollarında enfeksiyon ve ishal durumlarının tetiklediği ileri sürülmektedir. Erkeklerde kadınlara göre üç kat daha çok izlenir. Bu hastalık her yaşta izlenebilir.

ankilozan3Teşhis: Romatizmal omur kaynaması olan hasta doktora bel ağrısı, sertlik, hareket kısıtlığı, yorgunluk, gece ateşlenme ve terleme şikâyetleri ile başvurur. Doktor fizik muayenenin yanında görüntüleme metotlarını kullanarak teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Romatizmal omur kaynamasının kesin tedavisi yoktur. Mümkün olan en iyi tedaviler uygulanmaya çalışılır. Eklemlerin doğru biçimde kullanılması konusunda hasta bilgilendirilir. Mutlaka hastalığın her döneminde uygun atellerle desteklenmiş ortez malzeme kullanılmalıdır. Ve eklemlerin taşıdığı yükü hafifleterek istirahate alan rehabilitasyon ürünlerinden faydalanılmalıdır. Ağrı kesici, iltihap kurutucu ve anti romatizmal ilaçlar kullanılır. Az sayıda vakıada cerrahi yöntemler uygulanır.

ankilozan2

 

Post a Comment