banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

ARTRİT (KİREÇLENME VEYA ROMATİZMA)

“Art” Latince’de eklem, “artrit” de eklem hastalığı anlamına gelir. Artrit eklemlerde ağrı, şişme ve sertleşme ile ilgili bir grup hastalığa verilen isimdir. Artrit, osteoartrit (kireçlenme) ve romatoit artrit (romatizma) olmak üzere iki şekilde incelenir.

artrit3

artrit1

Osteoartrit (Kireçlenme):

osteoartrit3Kemiklerin ekleme katılan yüzeylerinin çeşitli nedenlerden dolayı aşınması dolayısıyla şeklinin bozulmasıdır. Bu aşınmalar eklemde ağrılara ve tutulmalara neden olur.

Kemiklerin ekleme katılan yüzleri kıkırdak ile kaplıdır. Kıkırdak doku, eklem yüzeyine kayganlık ve yumuşaklık sağlayarak kemiklerin eklem içerisindeki hareketini gerçekleştirmesini sağlar. Bu yapı yaş ilerledikçe veya aşırı kullanımda zarar görür ve pürüzsüz kaygan yüzeyinde aşınmalar gözlenir. Bu durum osteoartriti oluşturur. Osteoartritin (kireçlenme) oluşumu kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Kalıtsal olarak yatkın veya daha önceden eklem yaralanmasına uğramış kişilerde daha çabuk gelişebilir. Eklem sıvısının yetersiz olması da eklem yüzeylerinin sürtünmesini kötü yönde etkileyerek osteoartriti tetikleyebilir. Aşırı şişmanlık, sinir tahribatları veya kas zayıflığı da osteoartrit oluşumuna sebep olan nedenlerdendir. Osteoartrit (kireçlenme) her eklemde oluşabilir. Ancak omurga, bel, kalça ve dizde daha sık gözlenir.

Teşhis: Eklemde ağrı, tutulma nedenleri ile doktora başvuran hastanın sorunu, fizik muayenesi ve tıbbi hikâyesinin öğrenilmesinin ardından teşhis edilir. Doktor teşhisi doğrulamak için röntgen, MR ve tomografiden yardım alabilir.

osteoartrit1osteoartrit2Tedavi: Tedavi fizyoterapist ile ortak olarak uygulanır. Eklem ağrılarının azaltılmasının ardından, uygun fizik tedavi egzersizleri ve bu egzersizlerle beraber sıcak ve soğuk kompres uygulanarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Hastanın fizik tedaviye cevap vermemesi durumunda cerrahi müdahale gerekir. Osteoartritin tedavisinde, her evrede uygun atellerle desteklenmiş ortez malzemeler kullanılmalıdır. Bunun yanında osteoartritli eklemin yükünü azaltmaya yönelik kullanılan koltuk değneği gibi rehabilitasyon ortezleri, eklemin istirahat ettirilmesinde çok önemli bir yer tutar.

Romatoit Artrit (Eklem Romatizması)

romatoit2romatoit1Enflamasyon, vücudumuza bulaşan mikropların vücudu istilasına karşı savaşmak üzere var olan normal bir bağışıklık mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi, vücudumuzdaki anormallikleri fark ederek ısıyı arttırır ve bu sayede kan akışını arttırarak tehlikeye tepki verir. Aynı zamanda bu sistemin hücreleri mikroplara karşı savaşacak kimyasalları üretir. Bağışıklık sisteminin çalışmaması ve enflamasyonun gerektiğinde devreye girmemesi vücudun enfeksiyonlara açık olmasına sebep olur.

Romatoit (romatizma), enflamasyonun ihtiyaç olmadığı halde aktiflenmesidir. İltihap şeklindedir. Etkilediği bölge ısınır, şişer, kızarır, yapıları deforme eder. Deforme olan yapılar tedavi edilemez. Romatoit vücutta akciğer, böbrek, kalp, kandamarları vb. organlarda görülebilir.

Eğer romatoit eklemlerde oluşursa bu hastalık romatoit artrit (eklem romatizması) adını alır.

Teşhis: Romatoit artritin teşhisi oldukça zordur. Genelde eklem hasarlanmadan hasta hissetmez, dolayısıyla hekime başvurmaz. Hasta eklem hasarları ile birlikte sabahları 1-2 saat süren eklem sertliği, iltihap nedeni ile şişlik, ağrı, ateş gibi şikâyetlerle doktora başvurur. Doktor iltihap ve kan örnekleri alarak tetkik yaptırır. Fizik muayene ile birlikte teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Romatoit artritin kesin tedavisi yoktur. Mümkün olan en iyi tedaviler uygulanmaya çalışılır. Eklemlerin doğru biçimde kullanılması konusunda hasta bilgilendirilir. Mutlaka hastalığın her döneminde uygun atellerle desteklenmiş ortez malzeme kullanılmalıdır. Ve eklemlerin taşıdığı yükü hafifleterek istirahate alan rehabilitasyon ürünlerinden faydalanılmalıdır. Ağrı kesici, iltihap kurutucu ve anti romatizmal ilaçlar kullanılır. Az sayıda vakada cerrahi yöntemler uygulanır.

  romatoit3

Post a Comment