banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

AYAK PARMAĞINDA ÇEKİÇ VE PENÇE PARMAK DEFORMİTESİ

ayak-parmaginda-cekic1Ayak parmak kemikleri metatarsallar (tarak kemikleri) ile eklem yaparak ayağın ön kısmında düz bir şekilde seyrederler. İkinci, üçüncü ve dördüncü parmakların tarak kemiklerinden itibaren oluşturduğu ilk eklemin bükülü şekilde kalması hastalığına çekiç parmak, yine aynı parmakların tarak kemiklerinden itibaren oluşturduğu ilk ve ikinci eklemlerinin birlikte bükülü şekilde kalması hastalığına pençe parmak hastalığı denir. Çekiç ve pençe parmak hastalığını tetikleyen faktörler arasında genel olarak travmalar, sert ve dar uçlu ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, genetik faktörler ve romatizmal kireçlenmeler sayılabilir.

ayak-parmaginda-cekic3Teşhis: Çekiç ve pençe parmak hastası doktora, uzun yürüme aktivitesinde güçlük, parmaklarda şekil bozukluğu, ayakkabı giymede güçlük ve parmak üzerinde sürtünme kaynaklı nasır şikâyeti ile başvurur. Doktor fizik muayene ile çekiç ve pençe parmak hastalığını kolayca teşhis eder. Röntgen ve MR görüntülerinden faydalanarak hastalığın oluş nedenini araştırarak teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Çekiç ve pençe parmak hastalığı ilk evresinde fleksible (hareketli) olduğundan silikon çekiç parmak ateli ve germe egzersizleri ile tedavi edilebilir. Hasta, silikon çekiç parmak ortezinin yanında ön kısmı geniş, yüksek ve yumuşak ayakkabılar kullanması konusunda uyarılmalıdır. Bu tedavi yeterli olmadığı takdirde cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile sertleşmiş fleksör dokular uzatılarak rahatlatılır.

ayak-parmaginda-cekic2

 

Post a Comment