banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

BAKER KİSTİ

baker1Diz ekleminin arka kısmında oluşan kist yapıya baker kisti denir. Baker kisti içi sıvı dolu şişkin bir yapıdır. Baker kisti çocuklarda, erişkinlerde veya yetişkinlerde görülebilmesine rağmen oluş nedenleri birbirinden farklıdır. Çoçuklarda eklem gelişimi ve eklem zorlanması nedeni ile gelişen baker kisti, yetişkinlerde eklem kireçlenmesi, menisküs yırtığı, eklem romatizması gibi hastalıkların sonucu olarak olarak gelişir.

baker3Teşhis: Baker kisti hastalığında genellikle ağrı izlenmez. Hasta diz arkasında şişlik şikâyeti ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ile kisti kolaylıkla teşhis eder. Ultrason yöntemi ile teşhis kesinleştirilir. Yetişkinlerde oluşan baker kistinde doktor mutlaka kiste neden olan hastalığı da teşhis etmelidir.

Tedavi: Baker kisti hastalığında ilk olarak elastik dizlik ortezi ile ödem kontrol altına alınmalıdır. Kistin enjektörle boşaltılması, ödemin tekrarlama olasılığının çok olması nedeni ile tercih edilmez. Cerrahi operasyonla kist tamamen dizden ayrılır. Ancak yetişkinlerde baker kistinin nedeni olan eklem hastalığı teşhis ve tedavi edilmezse kist cerrahi müdahale ile alınsa bile tekrar oluşabilir.

 baker2

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment