banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

BURSİT (EKLEM SIVISI KESESİ HASTALIĞI)

bursit1 Eklem yapısı elemanlarından biri de bursalardır. Bursalar kemikler, eklemler ve kasların arasında içi eklem sıvısı barındıran küçük keselerdir. Bursalar hareket esnasında ortaya çıkan sürtünmeye karşı bu yapıların arasına kaygan eklem sıvısını salgılayarak aşınmalarını engeller. Bursit hastalığı bursaların iltihaplanmasıdır. Bursaların bir kısmı doğuştan var olan bursalardır (anatomik bursalar). Örneğin; dizde 15 adet anatomik bursa vardır. Bazı bursalar ise sonradan normal olmayan sürtünmeler neticesinde gelişir.  Örneğin; sürekli sert bir sandalyede oturarak çalışan bir kişinin kalçasında bursa gelişebilir. Her iki çeşit bursanın da görevi, basıncı ve aşınmayı engellemektir. Bursit hastalığı kronik (uzun süreli) veya akut (kısa süreli) bursa iltihaplanması olarak incelenir.

Bursitin oluş nedeni bilinmemektedir. Çocuk yaşta veya ilerleyen yaşlarda aynı sıklıkla görülür. Ancak bazı kişiler diğerlerine göre bursit hastalığına daha eğilimlidir. Bazı normal olmayan hareketler yapılması gereken mesleklerde (örneğin; sürekli yerebursit2 çökerek yer silen kişilerde veya dirseklerini masaya dayayarak oturan öğrencilerde) bursit sıkça gözlemlenir.

Teşhis: Hastada bursit fizik muayene ve MR yardımıyla teşhis edilir. Akut (kısa süreli) bursitte hasta, eklem bölgesindeki kızarıklık, sıcaklık, ağrı ve hareket kısıtlılığı şikâyetleriyle doktora başvurur. Bu şişlik iltihaplı, sarı renkli irin şeklindedir. Kronik (uzun süreli) bursit ise süregelen akut bursitlerin veya üst üste doku zedelenmelerinin neticesinde, daha belirgin ama daha soğuk ve açık renkte oluşur.

Tedavi: Bursit tehlikeli bir hastalık değildir. Uzun süre dinlendirildiği sürece genelde kendi kendine iyileşir. Ancak enfeksiyon kana karışır ise kan zehirlenmesi olmadan tedavi edilmesi şarttır. Ağrılı durumlarda ağrı kesici uygulanır. Enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmalıdır. Şişlik, buz terapisi ile indirilerek terapi sonrası uygun elastik bir ortez malzeme ile kontrol altına alınmalıdır. Hekim uygun gördüğü takdirde enjektör yardımı ile bursanın sıvısını boşaltabilir. En geçerli tedavi, bursitli bölgenin yumuşak ve elastik bir ortez malzeme ile istirahate alınmasıdır.

bursit3

 

 

Post a Comment