banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

DE QUERVAİN SENDROMU (BAŞPARMAK TENDON SIKIŞMASI)

de-quervain3El başparmağımızın yanında, başparmağı yukarı doğru kaldıran ve başparmağı diğer parmaklardan uzaklaştıran iki adet tendon vardır. Bu tendonlar başparmağın dış kısmında bulunan bir tünelin içerisinden geçerek kemiğe yapışır. Başparmağın sürekli ve zorlayıcı bir şekilde kullanılmasını gerektiren örgü örme, bilgisayar kullanma, bahçe işleri yapma gibi aktivitelerde bulunan kimselerde, tendonlarda veya tünelde ödem oluşur. Bu durum tendon-tünel arasında sıkışma meydana getirir. Bu hastalık başparmak tendon sıkışması veya de quervain sendromu olarak adlandırılır. De quervain sendromu, başparmağı zorlanmaları olmaksızın romatoit artrit (eklem romatizması) hastalığı ile de gelişebilir.

de-quervain1Teşhis: Hasta, doktora başparmak kökünde şiddetli ağrı ve sürtünme sesi, başparmağı bükerken şiddetli ağrı, hafif bir poşeti bile taşıyamama şikâyetleri ile başvurur. İlerlemiş vakalarda şişme ve kızarıklık izlenir. De quervain sendromu bu şikâyetlerle birlikte fizik tedavi ile kolayca teşhis edilir.

Tedavi: İlk olarak antibiyotik tedavisi ile ödem giderilir. Aynı zamanda başparmağın bükülmesini engelleyecek şekilde atellerle desteklenmiş bir ortez malzeme ile başparmak hareketsiz bir şekilde istirahate alınır. Şikâyet sürerse lokal enjeksiyon yapılabilir. Bu tedavilere rağmen hastalık iyileşmezse cerrahi yöntemle tünel ve tendon hasarları tamir edilir. Cerrahi operasyon sonrası mutlaka 3-4 hafta süre ile başparmağı açık şekilde hareketsiz istirahate alan bir ortez malzeme kullanılmalıdır.

de-quervain2

Post a Comment