banner ad

Dirsek Anatomisi

anatomi1Dirsek 3 kemikten oluşan, içerisinde 3 eklem bulunan menteşe biçimli bir vücut bölgesidir. Tutunan kasları, dirseğin yanı sıra el bileği ve parmak hareketlerinde etkilidir.

Kemikler

  • Humerus (Kol Kemiği): Uzun kemiktir. Alt kısmında radius ve ulna ile eklem yapar. Alt kısmında lateral (dış) ve medial (iç) epikondilleri vardır. Medial epikondil bölgesi ulnar sinir bölgesidir. Humerus lateralde ulnayla, medialde radius ile birleşir.
  • Radius (Dış Ön Kol Kemiği): Uzun kemiktir. Üst kısmında humerusla lateralde (dış tarafta) eklemleşir. Ulna ile ortak eklem yüzeyi vardır.
  • Ulna (İç Ön Kol Kemiği): Uzun kemiktir. Humerusla medialde (iç tarafta) birleşir. Radius ile ortak eklem yüzeyi vardır.

anatomi3

Eklemler

  • Humeroulnar Eklem (kol kemiğinin iç kısmı ile iç ön kol kemiği arasında): Dirseğe ekstansiyon ve fleksiyon hareketi yaptırır.
  • Humeroradial Eklem (kol kemiğinin dış kısmı ile dış ön kol kemiği arasında): Dirseğe ekstansiyon ve fleksiyon yaptırır.
  • Radioulnar Eklem (iç ön kol kemiği ile dış ön kol kemiği arasında): Ön kol ve ele, sınırlı rotasyon yaptırır

anatomi2

Dirsek anatomisi, dört normal hareketimize olanak sağlar. Bunlar: Ekstansiyon hareketi, yani pazu şişirirken dirseğimizi bükme hareketimiz; fleksiyon, yani kolumuzu anatomik duruşunda tuttuğumuzda dirseğimizin 5˚’lik açı ile stabil kalması; el rotasyonu, yani tornavida sıkarken dirseğin, elin dönme hareketine katkısı; radiusun ulna etrafında dönmesi, yani masa tenisi oynarken topa falsolu şekilde vurmamızı sağlayan hareketlerdir.

İşte bütün bu yapılar ve ek olarak kollateral bağlar, eklem kapsülü, el bileğini bükücü ve doğrultucu kaslar ile dirseğimiz, hareket sistemi bütünlüğümüze önemli katkılarda bulunur.

anatomi4

anatomi5