banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

DİSKOİD MENİSKÜS

diskoid1Diz eklemi, femur (uyluk) kemiğinin alt uçları ile tibia (kaval) kemiğinin birleşerek oluşturduğu menteşe biçimli bir eklemdir. Tibianın üzerinde iki adet menisküs denen “C” şeklinde elastik kıkırdaklar bulunur. Menisküs, ekleme katılan kemik kısımlarının birbirine uyumunu sağladığı gibi diz altına binen yükü emer ve eklem sabitliğine yardımcı olur. Menisküsün tibia kemiği ile bağlantısının eksik olması veya menisküsün “C” şeklinde değil de daha geniş “O” şeklinde gelişmesi hastalığına diskoid menisküs hastalığı denir. Diskoid menisküs doğumsal bir hastalıktır.

diskoid2Teşhis: Diskoid menisküs hastası dizde ağrı, çıtlama, şişlik gibi şikâyetlerle doktora başvurabilir. Ancak genelde sinsi, sessiz bir hastalıktır. Menisküs yırtığı gibi başka diz problemleri araştırılırken tesadüfen fark edilir.

diskoid4Tedavi: Tedavide tesadüfen fark edilen ağrısız durumlarda, diskoid menisküs hastasına herhangi bir müdahale yapılmaz. Ancak menisküs yırtığı gibi şikâyetlere cerrahi müdahale yapılırken diskoid menisküs tamiri de yapılabilir.

 

diskoid3

 

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment