banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

DİYABETİK AYAK

diyabetik1Diyabet insülin üreten organ olan pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi veya vücudun üretilen insülini etkili kullanamaması nedeni ile kandaki şeker oranının artması hastalığıdır. Diyabet hastalığı vücutta birçok hastalığı tetikler. Bu hastalıklardan biri de diyabetin neden olduğu sinir problemlerden kaynaklanan ayak yaralarıdır. Diyabet nedeni ile ayakta oluşan yara şeklindeki hasarlara diyabetik ayak hastalığı denir. Ayakta gerçekleşen travma, yanma, batma gibi etkiler sonucu diyabetik ayak hasarlanır ve bu tür yaraların iyileşmesi oldukça güçtür. Bu yaralar büyük travmalar olmaksızın mikro darbeler neticesindede gerçekleşebilir. Diyabetik ayakta bir travma sonucu hasarlanan doku, çabuk bir şekilde iltihaplanarak derin ve büyük çaplı doku ölümlerine neden olabilir.

diyabetik3Teşhis: Diyabetik ayak hastası, hastalığın seviyesine göre ayakta kemik çıkıntısı, yüzeysel ülser veya ilerlemiş derin ülser şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor fizik muayenenin ardında yaranın durumunu araştırmak için röntgen, MR ve kan testlerini inceleyerek teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Diyabetik ayağa en iyi tedavi yaklaşımı, yara gerçekleşmeden önce uygun ayak bakımı, diyabetik ayaklar için üretilen pamuklu ve dikişsiz çorap kullanımı ve anotomik ayak şekline uygun dikişsiz üretilen yumuşak derili ayakkabı kullanımıdır. Eğer ayakta diyabetik hasar oluşmuş ise antibiyotik ilaç, yara bakım teknikleri ve ayağı hasarlardan koruyacak şekilde dizayn edilmiş çorap-ayakkabı gibi medikal malzemelerden yardım alınmalıdır.

Post a Comment