banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

DİZDE BURSİTLER

dizde-bursit1Eklem elemanlarından biri de bursadır. Bursa, ekleme kayganlaştırıcı eklem sıvısı salgılamak suretiyle hareket esnasında birbirine sürtünerek hareket eden yapıların aşınarak deforme olmasını engeller. Bu eklem sıvısı keselerinin hastalığına bursit denir. Dizde çok sayıda bursa bulunur. Bu bursalar genelde yüzeysel bölgelerde olduğundan travmalara direkt maruz kalarak bursit hastalığına uğrarlar. Diz üzerine düşme, diz üzerinde iş yapma, yaşlılık, aşırı kilo ve diz eklem hastalıkları dizde bursitin başlıca nedenleridir.

dizde-bursit3Eklem elemanlarından biri de bursadır. Bursa, ekleme kayganlaştırıcı eklem sıvısı salgılamak suretiyle hareket esnasında birbirine sürtünerek hareket eden yapıların aşınarak deforme olmasını engeller. Bu eklem sıvısı keselerinin hastalığına bursit denir. Dizde çok sayıda bursa bulunur. Bu bursalar genelde yüzeysel bölgelerde olduğundan travmalara direkt maruz kalarak bursit hastalığına uğrarlar. Diz üzerine düşme, diz üzerinde iş yapma, yaşlılık, aşırı kilo ve diz eklem hastalıkları dizde bursitin başlıca nedenleridir.

dizde-bursit5Teşhis: Diz bursitinde hasta, dizinde ağrılı şişlik, duyarlılık, hareket kısıtlılığı şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ile bursit hastalığını kolayca teşhis eder. Ancak diz tümörleri de benzer şikâyetler oluşturduğundan teşhisi kesinleştirmek için görüntüleme yöntemlerine başvurabilir.

Tedavi: Diz bursitinde ilk olarak diz, ödemi kontrol altına alan ve patellayı destekleyen elastik bir dizlik ortezi ile istirahate alınır. Bunun yanında dize uygulanan soğuk terapi ve iltihap giderici ilaçlarla hastalık tedavi edilir. İyileşme göstermeyen bursitler cerrahi bir operasyonla dizden ayrılarak tedavi edilir.

 dizde-bursit2

dizde-bursit4

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment