banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

DUPUYTREN HASTALIĞI

dupuytren2Dupuytren hastalığı, ismini 19. yüzyılda bu hastalığı irdelemiş Fransız cerrah Baron Dupuytren’den almıştır. Elde cildin altındaki dokuların kalınlaşması ve sertleşmesi sonucu parmakların, özellikle bükülememe ve açılamama sorunu ile izlenen bir hastalıktır. Dupuytren hastalığı travmaya bağlı olarak oluşmaz. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte alkolizm, epilepsi ve şeker hastalığı ile beraber sıkça gözlemlenir. Hastalık yüzük ve serçe parmağında çokça gözükür; ancak diğer parmaklarda, ayak parmaklarında veya peniste de görülebilir. Dupuytren hastalığı ağrısız bir seyir izler. 

dupuytren1Teşhis: Hasta ellerini düzleştirememe, parmaklarda şekil bozukluğu ve ilerlemiş vakalarda eli hiç açamama şikâyetleri ile doktora başvurur. Fizik muayenede doktor, ekstra olarak elin iç dokularındaki kalınlaşmayı da izleyerek kolaylıkla teşhisi kesinleştirir.

Tedavi: Dupuytren hastalığının ilk evresinde fizik tedavi yöntemi ile sorun giderilmeye çalışılır. Ancak ilerleyen vakalarda cerrahi yöntemlerin devreye girmesi kaçınılmazdır. Cerrahi müdahale ile kalınlaşan dokular elden çıkarılır ve kimi durumlarda vücudun başka bölgelerinden transfer edilen deri ele nakledilerek el bütünlüğü sağlanır. Cerrahi müdahale sonrası fizik tedavi egzersizleri ile elin eski hareketliliği kazandırılır. Bu süreçte hasta, parmakları açık bir şekilde istirahat edebilmesi için desteklenmiş bir ortez malzeme kullanmalıdır.

Post a Comment