banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

EL BİLEĞİ GANGLİONLARI

el-bilegi-ganglionlari1El bileğinde oluşan kistlere ganglion denir. Ganglion kistleri genelde el bileğinin dış kımsında gelişir; ancak az da olsa el bileğinin iç kısmında da gelişebilir. Kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla görülen ganglion kisti, genelde ağrısızdır ve vücudun başka yerlerine sıçrama ihtimali yoktur. İçi sıvı dolu kist en fazla 2 cm çapında büyüyebilir. Ganglion kistlerinin oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. El bileği eklem bölgesindeki bağ zayıflıklarının olduğu bölgede oluşur ve giderek genişler.

Teşhis: Ganglion kistlerinde hasta genelde kistin oluşturduğu şekil bozukluğu ve estetik kaygı sebebiyle doktora başvurur. Doktor fizik tedavi ile çok kolay bir şekilde kesin teşhisi koyar.

el-bilegi-ganglionlari3

Tedavi: İlk olarak hastalığın tehlikeli olmadığı konusunda hasta bilgilendirilmelidir. El bileği uygun ortezle istirahate alınmalıdır. Ortez malze-menin kistin üzerine gelen kısmı ile kist arasına metal para gibi sert bir cisim ilave etmek kistin dağılmasına yardımcı olur. Şikâyetin devam etmesi halinde enjektör yardımı ile kistin içerisindeki sıvı alınır. Kist tekrar oluşursa cerrahi müdahale ile sıvı kistle birlikte el bileğinden ayrılarak tedavi edilir.

el-bilegi-ganglionlari2

Post a Comment