banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

ELİN OSTEOARTRİTİ

elin-osteo1Eldeki eklemlere katılan kemik yüzeylerinin deforme olması nedeni ile el şekil ve hareket bozukluğu hastalığına elin osteoartriti denir. Çoğunlukla kalıtsal olarak gelişen elin osteoartriti, genelde 40 yaş sonrası kadınlarda görülür. Kalıtım dışında, elin sürekli ve zorlayıcı kullanımı, travma veya kemik erimesi hastalığın başlıca nedenlerindendir. Bu faktörler ekleme katılan kemik yüzeylerini birbirine yaklaştırır ve bununla birlikte eklem aralığı daralır, kemik yüzeylerinde çıkıntılar oluşur ve ekleme katılan kaslar zayıflar. Sonuçta elin şekli bozulur ve hareketleri olumsuz yönde etkilenir.

elin-osteo3Teşhis: El eklemlerinde ağrı, tutulma, şekil bozukluğu şikâyetleri ile doktora başvuran hastaya, fizik muayene ve tıbbi hikâyesinin öğrenilmesinin ardından tanı konulur. Doktor teşhisi doğrulamak için röntgen, MR ve tomografiden yardım alabilir.

Tedavi: Tedavi fizyoterapist ile ortaklaşa uygulanır. El eklem ağrılarının azaltılmasının ardından, uygun fizik tedavi egzersizleri ve bu egzersizlerle beraber sıcak ve soğuk kompres uygulanarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Hastanın fizik tedaviye cevap vermemesi durumunda cerrahi müdahale gerekir. Elde oluşan osteoartritin tedavisindeki her evrede, uygun atellerle desteklenmiş ortez malzemeler kullanılmalıdır. Bunun yanında hasta el eklemlerini zorlayacak her türlü aktiviteden kaçınmalıdır.

elin-osteo2

Post a Comment