banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

ELİN ROMATOİT ARTRİTİ

elin-romatoit3El ve el bileğinde ihtiyaç dışı enflamasyon romatoit artrite (eklem romatizması) neden olur. Çoğunlukla 20-60 yaş arası kadınlarda görülür. Elde iltihap şeklinde oluşan enflamasyon, zamanla eklem yüzeylerini ve çevre elemanları etkisi altına alarak deforme eder. Elin ekstansör ve fleksör tendonları (ele açma ve kapama işlevini yaptıran kas kirişleri) romatoit artritten öncelikle etkilenir. Bunun dışında el ve el bileğindeki çıkık, şekil bozukluğu, çekiç parmak gibi birçok hastalığın temel kaynağı elin romatoit artritidir.

elin-romatoit1Teşhis: Elde romatoit artrit teşhisi oldukça zordur. Genelde eklem hasarlanmadan hasta problemi hissetmez, dolayısıyla doktora başvurmaz. Hasta, eklem hasarları ile birlikte sabahları 1-2 saat süren eklem sertliği, iltihap nedeni ile şişlik, ağrı, ateş gibi şikâyetlerle doktora başvurur. Doktor iltihap ve kan örneklerini inceler. Fizik muayene ile birlikte teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Romatoit artritin kesin tedavisi yoktur. Mümkün olan en iyi tedaviler uygulanmaya çalışılır. El ve el bileğinin doğru biçimde kullanılması konusunda hasta bilgilendirilir. Mutlaka hastalığın her döneminde, uygun el ve el bilek atelleri ile desteklenmiş ortez malzeme kullanılmalıdır. Hasta eli zorlayıcı aktivitelerden kaçınması konusunda bilgilendirilmelidir. Ağrı kesici, iltihap kurutucu ve anti romatizmal ilaçlar kullanılır. Az sayıda vakada cerrahi yöntemler uygulanır.

elin-romatoit2

Post a Comment