banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

FİBROMİYALJİ SENDROMU

fibrom2fibrom1Fibromiyalji sendromu hareket sistemini oluşturan kemik, eklem, kas ve bağlarda sürekli ve yaygın bir şekilde ağrı, sızı, uyuşma, yorgunluk hali hastalığıdır. Fibromiyalji, hareket sistemi elemanların sorunlarının dışında sindirim sistemi sorunları, ağrılı adet gibi farklı problemlerle birlikte gelişebilir. 30-60 yaş arası kadınlarda erkeklere göre on kat fazla görülmesine rağmen çok erken veya ileri yaşlarda da izlenebilir.

Teşhis: Fibromiyalji ağrıları yağmurlu ve soğuk havalarda şiddetlenebilir. Fibromiyalji hastasının genel durumunda herhangi bir anormallik yoktur. İleri derecede yorgunluk, uykusuzluk, ilgisizlik, keyifsizlik, tükenmişlik hissi, kabızlık, karın ağrısı, cinsel isteksizlik, erken boşalma ve kulak çınlamaları gibi olumsuz durumlar hastayı psikolojik olarak çok zor duruma düşürür. Fiziksel ve ruhsal travmalar, ekonomik sorunlar, yakın ölümleri, iş veya özel hayatta gereğinden fazla sorumluluk alma ve genetik nedenler fibromiyalji hastalığının başlıca tetikleyici unsurlarıdır.

Tedavi: Fibromiyalji hastası ilk olarak uyku düzenleyici ve anti depresan ilaçlarla desteklenir. Gerek görüldüğünde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlardan faydalanılır. Dört hafta kadar sonra ağrılar azalmaya başlar. Hasta uykusu yeterli ve düzenli bir hale getirilmelidir. Hastaya hafif egzersizler yaptırılmalı ruhsal ve fiziksel aktivitelerden kaçındırılmalıdır. Fibromiyalji hastalığına eşlik eden horlama, obezite, huzursuz ayak sendromu, aşırı kafein ve alkol kullanımı ve horlama hastalıkları tedavi edilmelidir. Fibromiyalji hastalığı tedavisi olan ancak tedavisi uzun süren bir hastalıktır.

 

Post a Comment