banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

FITIK (YUMUŞAK DOKU TAŞMASI)

fitik1fitik2Vücudumuzun içerisinde yer alan tüm organlar etraflarındaki doku ve organlarla çepeçevre sarmalanarak vücut bütünlüğümüzü oluşturur.

İlişkide olduğu dokulara göre daha yumuşak olan dokularımızın, çevresindeki daha sert dokuların yırtığı veya kesisinden taşarak vücut içi bütünlüğünü bozması hastalığına fıtık denir.

Vücudumuzdaki fıtık çeşitleri:

  • Omurga Disk Fıtıkları: Omurga sistemimizde, omurların arasında disk denilen, yüzük biçiminde, dışı kıkırdak içi jöle kıvamı bir sıvı ile dolu yapılar vardır. Omurga disk fıtığı, çeşitli nedenlerle jöle kıvamındaki sıvının diskin dışına taşması olarak özetlenebilir.
  • Kasık Fıtıkları: Kasık bölgesindeki boşluğun zayıf kalmasıyla çeşitli nedenlerle oluşan taşmaya denir. Çok büyük oranda erkeklerde görülür.
  • Karın Fıtıkları: Karın bölgesinin çeşitli yerlerinde doku yırtıkları veya cerrahi kesi bölgelerinde oluşan taşmaya denir.

Vücut anatomik duruşa getirildiğinde veya dışarıdan içeriye doğru bası yapıldığında fıtık kaybolur. Ancak oturma veya benzeri pozisyonlarda fındık kıvamında vücut dışından hissedilebilen bir hale gelir.

Hastaların birçoğu vücutlarındaki fıtık oluşumunu fark eder. Tedavisi çeşitli şekillerde yapılabilen bir hastalıktır. Bağırsakların karın bölgesinde taşması ile oluşan fıtık, bağırsak düğümlenmesi ve kangren haline gelebilmesi nedeni ile acil tedavi gerektiren bir fıtıktır.

  fitik3

Post a Comment