banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

HEBERDEN VE BOUCHARD NODÜLLERİ

heberden1El parmakları eklemlerinde kemik erimesi, eklem romatizması gibi nedenlerden dolayı artrit (kireçlenme) sıklıkla görülür. Parmak eklemlerinde kistle başlayıp daha sonra irileşerek kemikleşmiş çıkıntılara dönüşen parmak eklemi deformasyonlarına nodül denir. Genelde 50’li yaşlarda başlar ve daha ileriki yaşlarda oldukça artar. Nodül parmak ucuna en yakın eklemde (1. eklem) oluşmuşsa bu nodüle Heberden nodülü, eğer parmak ucuna göre 2. veya 3. eklemlerde oluşmuşsa Bouchard nodülü, eğer başparmak kökünde oluşmuşsa da buna Rizartroz hastalığı denir. 

heberden3

Parmak nodülleri kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla görünür. Bu durumun dışında şişmanlık, böbrek yetmezliği, kalıtım, kas zayıflıkları da nodüllerin oluşumunda önemli faktörlerdir.

Teşhis: Hasta el parmaklarında ağrı, sertlik, el becerilerinde azalma ve tutukluk şikâyeti ile doktora başvurur. Doktor fizik muayenede nodülleri kolayca teşhis eder; ancak nodülün oluşum nedeninin araştırılması tedavinin yönteminde belirleyicidir.

Tedavi: Parmak nodüllerinin gelişim evresinde parmakların zorlayıcı aktivitelerini engelleyici atel ortez malzemeler kullanılmalıdır. Hafif ağrı kesicilerle birlikte, romatizmal bir durum varsa antibiyotik tedavisi önerilir. Bu tedaviler gelişen deformiteleri engeller. Ayrıca gelişim döneminde soğuk terapi, kronik dönemde de sıcak terapiye başvurulur.

 heberden2

Post a Comment