banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

IMPINGEMENT (AYAK BİLEĞİ SIKIŞMA HASTALIĞI)

impingement1Tüm eklemlerde olduğu gibi ayak bileğinde de ekleme katılan eklem yüzeyleri kıkırdakla kaplıdır. Ayak bileğinin sabitliğini ligamentler sağlar. Ligamentler (eklem bağları) sert fleksible yapılardır. Her iki ucu ekleme katılan kemiklere tutunur.  Ayak bileği çevresindeki ligamentler ve diğer yumuşak dokuların zorlayıcı ayak bileği hareketleri veya bir travma sonrası sıkışması durumunda meydana gelen hasara impingement veya ayak bileği sıkışma hastalığı denir. Ayak bileği sıkışma hastalığı anterior sıkışma ve posterior sıkışma olarak iki kategoride gelişebilir.

impingement2Anterior sıkışma, ayak bileği ile sık ve zorlayıcı bir şekilde dorsifleksiyon (yukarıya doğru bükme) hareketi yapan kişilerde izlenir. Bu tür aktivitelerde sık oluşan iritasyon, burkulma ve travmalar sonucu ligamentleri saran kılıfın kalınlaşması ve bu nedenle ayağın yukarı hareketinde sıkışması durumudur. Bu nedenle ileri evrelerde aşırı ağrı ve ayağı yukarı hareket ettirememe sorunları ile neticelenir.

impingement3

Posterior sıkışma, ayak bileği ile sık ve zorlayıcı bir şekilde plantar fleksiyon (aşağı doğru bükme) hareketi yapan kişilerde izlenir. Bu tür aktivitelerde sık oluşan iritasyon, burkulma ve travmalar sonucu ligamentleri saran kılıfın kalınlaşması ve bu nedenle ayağın aşağı hareketinde sıkışması durumudur. Bu nedenle ileri evrelerde aşırı ağrı ve ayağı aşağı hareket ettirememe sorunları ile neticelenir.

Teşhis: Anterior veya posterior sıkışma hastası, ayağın yukarı veya aşağı hareketinde aşırı ağrı, sertlik veya hareketi yapamama şikâyeti ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ile kemik çıkıntılarını ve sertliği fark eder. Röntgen ve MR görüntüleri ile sıkışma hastalığını diğer patolojilerden ayrıştırarak teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Ayak bileği sıkışması olan hasta, ilk evrede iltihap giderici ilaçlarla birlikte ayak bileği istirahate alınır. Ayak bileğini tamamen hareketsiz bir şekilde istirahate alacak aircast veya benzeri bir ortez malzeme kullanılmalıdır. İstirahat yöntemleri tedavide etkisiz olursa cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile sıkışmaya neden olan yapılar tamir edilir, temizlenir ve vücuttan ayrılarak tedavi sonlandırılır.

impingement4

Post a Comment