banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

KALÇA IMPINGEMENT SENDROMU (KALÇA SIKIŞMASI)

kalca-impingement1Kalça eklemi, femur (uyluk) kemiği başı ile pelvis (leğen) kemiğinin dış alt kısmı ağzının (asetabulum) birleşmesi ile top-yuva şeklinde oluşur. Pelvisin asetabulum yüzeyine yerleşen esnek kıkırdak yapı (labrum) içerisine femur başını alır. Bu sayede top-yuva uyumsuzluğu ortadan kalktığı gibi eklem hareket fonksiyonları artar. Kalça ekleminde, femur (uyluk) kemiği boynu ile pelvis (leğen) kemiğinin eklem yüzeyi kenarlarının birbirine yaklaşarak arada kalan labrum kıkırdak yapıyı sıkıştırmasına kalça impingement sendromu veya kalça sıkışması hastalığı denir.

Teşhis: Kalça sıkışmasında hasta doktora, kalça hareketlerinde zorlanma veya kilitlenme ve ağrı şikâyetleri ile başvurur. Doktor fizik muayene ve şikâyetler ışığında teşhis koyar. Röntgen ve MR ile kalça sıkışmasının türünü, labrumun durumunu ve kemik yüzeylerinin durumunu inceleyerek teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Kalça sıkışması hastalığının tedavisinin ilk evresinde hastanın kalça kaslarını güçlendirme amaçlı fizik tedavi egzersizleri uygulanır. Kalça kasları, onları güçlü kılacak yarı elastik tayt gibi bir ortez malzeme ile desteklenir. Hastalığın ileri aşamasında atroskopik bir cerrahi yöntemle eklemdeki hasara müdahale edilir.

kalca-impingement2

Post a Comment