banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

KALÇA LABRUM YIRTIKLARI

kalca-labrum2Pelvis (leğen) kemiğinin kalça eklemine katılan asetabular yuvasının kenarını boylu boyunca kaplayan kıkırdak yapıya labrum denir. Labrum, kalça hareketlerine önemli katkılarda bulunur. Kalça ekleminin maruz kaldığı ani travmalar veya kalçayı sürekli zorlayan aktiviteler neticesinde kıkırdak labrum yapının hasarlanmasına veya yırtılmasına asetabular labrum yırtığı denir.

kalca-labrum1Teşhis: Labrum yırtığı oluşan hasta, doktora kalçanın ön ve kasık kısmında ağrı, kilitlenme ve bir açıda takılma şikâyeti ile başvurur. Doktor fizik muayenede aksama, bacak dönme hareketinde şiddetli ağrı, kalçada kilitlenme bulguları görür. Doktor bu bulguların dışında MR yardımı ile teşhisi kesinleştirir.

Tedavi: Labrum yırtığının ilk evresinde kalça tayt gibi bir ortez malzeme ile istirahate alınır. Bunun yanında iltihap ve ağrı giderici ilaç kullanılır. Bir aylık bu tedavinin ardından şikâyetler sürerse cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale, atroskopik yöntemle 4 delik açılarak labrumun tamiri ve varsa kalça sıkışmasının tamiri şeklinde yapılır.

kalca-labrum3

Post a Comment