banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

KAUDA EQUİNA SENDROMU

kuada1Bel bölgesinde toplam beş adet vertebra (omur) kemiği vardır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5” ve sakrum olarak rapor edilir. Bütün lumbal (bel) omurları ön kısımda disk denilen yapılar ile üst üste sıralanır. Diskler halka biçiminde kıkırdak (sert annulus) yapılardır ve içerisi jöle kıvamında bir yapı (nucleus pulposus) ile doludur. Bütün lumbal (bel) omurlarının arka kısmın da ise lamina denilen yapılar vardır. Lumbal omurlar birbirleri ile lamina kısmında bulunan iki adet eklem yüzeyinden (parslardan) birleşir. Disk ve laminanın arasında bulunan sinir liflerini koruyan kanal biçimindeki oluğa spinal kanal denir. Spinal kanal servikal boyun vertebralardan başlayarak lumbar omurlara kadar uzanır. L3-L4-L5 spinal kanal sinir demetine atkuyruğu anlamına gelen kauda equina adı verilir. Belin L3-L4-L5 bölgesine alınan ani ve şiddetli travmadan kaynaklanan disk hernileri (bel fıtıkları), kemik hasarları veya bağ yırtılmalarından kaynaklanan sinir basıları ve kopmalarına kauda equina sendromu denir.

Teşhis: Kauda equina sendromu hastası aşill tendonlarında refleks kaybı, arka baldır kaslarında güçsüzlük, idrar ve büyük tuvaletini tutamama şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor akut travma hikayesini dinler. Fizik muayenenin ardından röntgen, MR, EMG görüntüleri ile kauda equina sendromu evresini ve teşhisini kesinleştirir.

Tedavi: Kauda equina sendromu hastası için acil olarak sert materyallerden üretilen LSO korsesi kullanılarak bel ve kalça bölgesi istirahate alınır. Sinirlerin hasarlandığı ileri evrelerde acil cerrahi müdahale gerekebilir.

Post a Comment