banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

KLAVİKULA FRAKTÜRÜ (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRIĞI)

klavikula-frakturu1Köprücük kemiği oluşumu en geç biten kemiktir. Bu yüzden çocukluk ve gençlik çağında kırıklar sıklıkla gözlenir. Bu çağlarda kişinin çok hareketli olması da köprücük kırıklarının oluşumunda etkilidir. Doğum esnasında, az rastlansa da köprücük kemiği kırıkları olabilir.

Kırık gerçekleştiğinde omuz ekleminin öne-aşağı doğru düşmesi, kırık seviyesinde cilde doğru çıkıntı oluşması ve kolun yukarı doğru hareketinde şiddetli ağrı gibi şikâyetler gözlenir.

Teşhis: Nadiren de olsa, güçlü travmalar sonrası kırık deriyi de yırtarak dışarı çıkar. Bu durumlarda köprücük kemiği etrafında yer alan damar ve sinir yaralanmaları detaylı bir şekilde araştırılır. Genel olarak dış muayene ve basit bir röntgen filmi ile kırık hakkında detaylı bilgi elde edilebilir.

Tedavi: Köprücük kemiği çoğunlukla cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir. Tedavi klavikula bandajı ortezi ile yapılır. Klavikula bandajı ortezinin amacı, omuzu normal bölgesine yani daha geriye ve yukarıya getirerek pozisyonunu düzeltmektir. Bu sayede kırık köprücük kemiğinin kaynaması ve bütünlüğü sağlanır. Bu bandaj 4-5 hafta kadar süren istirahat boyunca uygulanır ve çok büyük oranda tedavi başarısı sağlar.

Pek rastlanmayan kırık başının deriyi parçalaması durumlarında, kemik etrafındaki damar ve sinirlerde ciddi yaralanmalar olabilir. Bu durumda acil cerrahi müdahale ile takılan implant bir ortez yardımıyla kemik bütünlüğü sağlanır. Damar ve sinir operasyonları yapılır.

klavikula-frakturu2

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment