banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

KOKSİGODİNİ (KUYRUK SOKUMU AĞRISI)

koksigodini1Yeni doğanlarda omurga sisteminin en alt kısmında 4 adet omur bulunur. Ancak bu omurlar gelişemez ve birbirleriyle birleşerek kuyruk sokumu kemiğini oluştururlar. Kuyruk sokumu kemiğinde ve onun üzerindeki dokularda gelişen ağrılı problemlere koksigodini hastalığı denir. Koksigodini, genelde kalça üzerine sert zeminlere düşme veya kalça koks bölgesine darbe sonucu gelişir.

Teşhis: Koksigodini hastalığı olan hasta, doktora otururken sağ veya sol kalça üzerine oturma gereksinimi ve kalça üzerine oturulduğunda şiddetli ağrı şikâyetleri ile başvurur. Koksigodini hastalığı kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür. Doktor fizik muayene ile birlikte röntgen yardımı ile teşhisi kesinleştirir. Koks kemiğinin kırığı, eğikliği veya yumuşak dokulardaki hasarın tespiti tedavi sürecini yönetir.

koksigodini3Tedavi: İlk olarak hasta oturma simidi ortezi ile oturması konusunda uyarılır. Aynı zamanda romatizmal ilaçlardan faydalanılır. Birkaç kez kortizon enjekte edilerek tedavi tamamlanır. Cerrahi müdahale çok az sayıda hasta için gerekir.

 koksigodini2

Post a Comment