banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

KUBİTAL TÜNEL SENDROMU (ULNAR SİNİR SIKIŞMASI)

kubital1Dirseğin iç kısmından geçip ön kolun üzerinden serçe parmağa kadar gelen sinire ulnar sinir denir. Dirseğin bir travmaya uğraması, dirseğin sürekli ve zorlayıcı kullanımı, dirsek kireçlenmesi veya diyabet sebebiyle sinir sıkışması görülebilir. Bu sinir sıkışması hastalığına kubital tünel sendromu veya ulnar sinir sıkışması denir. Dirsek ani bir şekilde bir yere çarptığında dirsekten ele doğru elektrik çarpması gibi bir ağrı hissedilir. Ulnar sinir sıkışması bu durumun sürekliliği şeklinde izlenir. Ulnar sinir sıkışmasının uzun süre tedavi edilmemesi, sinirin üzerindeki koruyucu tabakayı sürtünme yüzünden kalıcı olarak hasarlayabilir. Ulnar sinir sıkışması hastalığı, dirsek kaynaklı olduğu halde sorun elde ve parmaklarda gözlenir. 

kubital2Teşhis: Hasta, dirseğin iç kısmında gerginlik, ön kolun iç kısmında ağrı ve dirseğin uzun süre bükülü kaldığında elin küçük parmağında uyuşma hissi ile doktora başvurur. Hastanın hikâyesi önemlidir. Ulnar sinir sıkışmasının oluşumunda şeker hastalığı, alkolizm, artrit gibi tetikleyici etkenler rol alır. Bu sebeple hastadan hikâye öğrenilmeli ve ihtiyaç halinde EMG yardımı ile teşhis kesinleştirilmelidir.

Tedavi: Öncelikle gece veya gündüz dirseğin bükme hareketini engelleyici bir dirseklik ortezi ile eklem istirahate alınmalıdır. Bu ortez sinir sıkışması şikâyetlerini engellemezse cerrahi operasyonla tünel hasarı tedavi edilir.

kubital3

Post a Comment