banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

LOMBER SPONDİLOLİSTEZİS (BEL KAYMASI)

lomber1lomber2Bel bölgesinde toplam beş adet vertebra (omur) kemiği vardır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5” ve sakrum olarak rapor edilir. Bütün lumbal (bel) omurlar ön kısımda disk denilen yapılar ile üst üste sıralanır. Diskler halka biçiminde kıkırdak (sert annulus) yapılardır ve içerisi jöle kıvamında bir yapı (nucleus pulposus) ile doludur. Bütün lumbal (bel) omurlarının arka kısmında ise lamina denilen yapılar vardır. Lumbal omurlar birbirleri ile lamina kısmında bulunan iki adet eklem yüzeyinden (parslardan) birleşir. Bel bölgesinin maruz kaldığı şiddetli travma, bel kireçlenmelerinin parsta oluşturduğu yıpranma, deforme olma ve kırılma gibi nedenlerden kaynaklanan laminaların birbiri üzerinden kayması hastalığına lomber spondilolistezis veya bel kayması hastalığı denir. Bel kayması çok büyük oranda L4 ve L5 arasındaki eklemde gerçekleşir.

lomber3lomber4Teşhis: Bel kayması olan hasta doktora, gövdenin arkaya doğru gerilme hareketinde şiddetlenen bel ve kalça ağrısı, bel tutulması, üst baldır kaslarında gerginlik şikâyetleri ile başvurur. Doktor bel kayması hastalığının hikayesini dinler ve fizik muayenenin ardından röntgen ve tomografi görüntülerini araştırarak hastalığı kolayca teşhis eder.

Tedavi: Bel kayması olan hasta ilk olarak beli zorlayıcı aktivitelarden kaçınması konusunda uyarılır. Bele soğuk ve sıcak terapi uygulanır. Bel kaymasının evresine göre lumbosakral korse ortezi veya sert malzemelerden üretilmiş LSO ortezi ile bel bölgesi istirahata alınır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlarla desteklenen hastaya fizyoterapist eşliğinde bel ve kalçayı güçlendirici egzersizler yaptırılır. Bu tedavilerin etkisiz kaldığı bel kaymalarında cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile deforme olmuş dokular onarılarak tedavi sonlandırılır.

Post a Comment