banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

LUKSASYON (ÇIKIK)

luksasyon1Kemiklerin birleştiği yerlere eklem denir. Ekleme katılan kemik yüzeylerinin birbirinden ayrılmasını engelleyen eklem kapsülü, ligamentler vb. yapılar vardır. Çıkık (luksasyon), ekleme katılan kemik yüzeylerinin birbirinden ayrılması hastalığıdır. Çıkıklar, kemiklerin birbirinden tamamen ayrılması (luksasyon) ve kısmen ayrılması (subluksasyon) olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Çıkık üç şekilde meydana gelir:

  • Yeni doğanlarda doğum operasyonu sırasında zorlanmadan kaynaklanır. Eklem elemanları esnek olduğundan genelde zarar görmezler.
  • luksasyon2Çıkık sağlıklı eklemlerde düşme, çarpma gibi güçlü etkilerle meydana gelir. Çıkıkla birlikte eklem kapsülünde yırtıklar olabilir.
  • Eklem hastalıkları sebebiyle zarar gören eklemlerde basit bir travma, çıkık meydana gelmesi için yeterli olabilir.

Bazı eklemlerde ilk çıkıktan sonra çıkık tedavi edilse bile kendini tekrarlar. Bu tür çıkıklara habitüel luksasyon denir. Örneğin; omuz çıkığı.

Çıkıklar genelde üst ekstremite eklemlerinde, yani omuz, dirsek, el ve el bileği eklemlerinde görülür. Çıkık sonrası eklem dokuları zarar görebilir. Bu durum çıkık bölgesinde ödem ve şişliğe neden olur. Çıkık şüphesi olan hasta bir an önce sağlık kurumuna transfer edilmelidir. Çünkü çıkığın üzerinden bir gün geçtikten sonra tendonlar kısalır ve çıkık kemik yüzeyinin eklemdeki yerine yerleştirilmesi çok zorlaşır.

luksasyon3

Çıkık olayının ardından çıkık yerine yerleştirilmeye çalışılmamalı, çıkık mevcut imkânlar ile tespit (doğru biçimde hareketsizleştirmeyle) edilmelidir.

Teşhis: Çıkık teşhisinde önce olayın hikâyesi araştırılır. Sonra da fizik muayene ile teşhis edilir. İhtiyaç halinde röntgen yardımı ile çıkık incelenebilir.

Tedavi: Çıkık teşhis edildikten sonra, çıkığın oluş manevrasının tam tersi manevra uygulanarak eklem yerine yerleştirilir. Bu yerleştirme tedavisine repozisyon denir.

Repozisyon yöntemi ile tedavi edilemeyen çıkıklar cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Tedavi sonrası hasarlanan dokuların tamirinde uygun bir ortez malzeme desteği almak şarttır.

luksasyon4

 

Post a Comment