banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

LUMBAL DİSK HERNİ (BEL FITIĞI)

lumbal-disk1lumbal-disk2Bel bölgesinde toplam beş adet vertebra (omur) kemiği vardır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5” ve sakrum olarak rapor edilir. Bütün lumbal (bel) omurlar arasında arasında disk denilen yapılar vardır. Diskler halka biçiminde kıkırdak (sert annulus) yapılardır ve içerisi jöle kıvamında bir yapı (nucleus pulposus) ile doludur. Bel bölgesinin maruz kaldığı şiddetli travma, bel kireçlenmelerinin diskte oluşturduğu yıpranma veya yaşlılığa bağlı disk iç sıvısının azalması gibi nedenlerle diskin dış kısmının hasarlanarak iç sıvısının diskten taşması sureti ile omur arasındaki sinir köklerine bası yapması hastalığına lumbal disk herni veya bel fıtığı hastalığı denir. Kalça, bacak ve ayağı etkisi altına alan özellikle siyatik sinir kökleri, belin bu bölgesinden ayrılır. Bu yüzden bel fıtıkları tüm bacak ve ayakta kötü etkilere neden olur. Bel fıtığından kaynaklanan omuz, kol ve el hasarlarına lumbal radikulopati hastalığı denir.

lumbal-disk4Teşhis: Boyun fıtığı hastası doktora, boyun ve sırt bölgesinde ağrı ve kaslarda sertlik, kollarda uyuşma-karıncalanma-hissizlik, uyku bozukluğu ve huzursuzluk şikâyetleri ile başvurur. Doktor hastalığın hikâyesini dinler ve fizik muayene ile boyun fıtığı hastalığını teşhis eder. Boyun fıtığının oluşturduğu disk, kemik ve sinir hasarlarını araştırmak için röntgen, EMG, tomografi ve sinir testlerini inceleyerek bel fıtığı evresini ve teşhisini kesinleştirir.

lumbal-disk3Tedavi: Bel fıtığında hasta gövdeyi ve kalçayı zorlayacak aktiviteler yapmaması konusunda uyarılır. Bel disk hasarına göre lumbostat veya lumbosakral tipi bir korse ortezi ile birlikte ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlar vasıtasıyla sinir kökü etrafında ödem giderici uygulamalar yapılır. Soğuk ve sıcak terapi uygulanır. Boyun ağrısının hafifletilmesinin ardından boyun germe fizik tedavi egzersizleri uygulanır. Gerek görüldüğünde ekleme ilaç ve sinir köklerine rahatlatıcı enjeksiyon yapılır. Lumbal disk herni hasarlarına yapılan bu tedavilerin yetersiz kalması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile omurilik, sinir kökü ve hasarlanan diğer dokulara yönelik basıları gevşetme, tamir etme veya belden ayırma yöntemleri ile tedavi sonlandırılır.

Post a Comment