banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

LUMBALİZASYON VE SAKRALİZASYON

lumbalizasyon1lumbalizasyon2Bel bölgesindeki toplam beş adet vertebra (omur) kemiği vardır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5” olarak rapor edilir. Sakrum vertebralar ise doğum anında beş adet olan kalça vertebralarıdır. Sakrum omurları doğum sonrası gelişimde tamamen birleşerek yetişkin insanda tek kemik olarak karşımıza çıkar. Gerçek kemik yapıları ve sayıları yetişkin bir insana göre tespit edilir. Bu yüzden sakrum vertebra tek kemik olarak kabul edilir.

lumbalizasyon4Dolayısıyla sakrum vertebraya atipik vertebra denir. Bel omurları, kalça omuru, L5 omuru ile S1 omuru arasındaki eklem ile birleşir. Bel omurlarının en alt kısmında bulunan L5 ile sakrumun kaynayarak tek kemikleşmesi sonucu bel omuru sayısının dörde düşmesi anormalliği hastalığına sakralizasyon denir.  Bu durumun tam tersi olarak doğumda beş adet olan ama ileride birbirine kaynayarak tek kemik haline gelen sakrum kemiğinin en üst tarafında bulunan S1 omurunun aynı bel omuru şeklinde gelişerek lumbal vertebraların sayısının altıyaya çıkması anormalliği hastalığına da lumbalizasyon denir. Her iki anormallikte de hareketli omur sayısı değişir. Ve gövdenin hareket mekaniğini bozarak ağrılara ve aksaklıklara neden olur.

lumbalizasyon3Teşhis: Lumbalizasyon veya sakralizasyon hastası doktora, bel ve kalça ağrıları şikâyeti ile başvurur. Doktor fizik muayene ve röntgen görüntüleri ile hastalığı kolayca teşhis eder.

Tedavi: Lumbalizasyon veya sakralizasyon hastası ilk olarak beli ve kalçayı zorlayıcı aktivitelerden kaçınması konusunda uyarılır. Ağrı kesici ilaç ve soğuk terapi uygulanır. Hastaya hareketsiz kalma nedeni ile zayıf kalan kaslarını güçlendirici fizik tedavi egzersizleri uygulanır.

Post a Comment