banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

LUMBAR STENOZ (BELDE DAR KANAL HASTALIĞI)

lumbar-stenoz1lumbar-stenoz2Bel bölgesinde toplam beş adet vertebra (omur) kemiği vardır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5” ve sakrum olarak rapor edilir. Bütün lumbal (bel) omurları ön kısımda disk denilen yapılar ile üst üste sıralanır. Diskler halka biçiminde kıkırdak (sert annulus) yapılardır ve içerisi jöle kıvamında bir yapı (nucleus pulposus) ile doludur. Bütün lumbal (bel) omurlarının arka kısmında ise lamina denilen yapılar vardır. Lumbal omurlar birbirleri ile lamina kısmında bulunan iki adet eklem yüzeyinden (parslardan) birleşir. Disk ve laminanın arasında bulunan sinir liflerini koruyan kanal biçimindeki oluğa spinal kanal denir. İleri yaşlarda disk yapıların içerisinde bulunan sıvının azalması nedeni ile ezilerek daralması sonucu spinal kanala bası uygulaması, ekleme katılan lamina eklem yüzeylerinde gelişebilen aşınmalar nedeni ile spinal kanala bası uygulaması veya flavum ligamentin (sarı bağın) ilerleyen yaş nedeni ile sertleşerek ve kalınlaşarak spinal kanala bası yapması nedeni ile kanalın daralması ve sinirlerin sıkışması hastalığına lumbar stenoz veya belde dar kanal hastalığı denir.

lumbar-stenoz4Teşhis: Lumbar stenoz hastası doktora bacaklarında ağrı, uyuşukluk, kramp ve kuvvetsizlik şikâyeti ile başvurabileceği gibi lumbar stenoz hastalığı hiçbir belirti de vermeyebilir. Şikayet sonrası veya tesadüfen, doktor hastalığın hikayesini dinledikten sonra fizik muayenenin yanında röntgen, MR, tomografi görüntülerini araştırarak belde dar kanal hastalığının teşhisini kesileştirir.

lumbar-stenoz3Tedavi: Lumbar stenoz hastası ilk olarak beli zorlayıcı aktivitelerden kaçınması konusunda uyarılır. Bele soğuk ve sıcak terapi uygulanır. Lumbar stenozda korse ortezi uygulaması yapmak spinal kanalı daha da daraltabileceğinden uygulanmamalıdır. Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaç tedavisinin yanında kortizon enjektesi uygulanabilir. İleri derece lumbar stenoz hastalığında cerrahi yöntem gerekir. Cerrahi müdahalede spinal kanalı daraltan dokular gevşetilme veya ayrılma sureti ile tedavi sonlandırılır.

Post a Comment