banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

MALODORUS (AYAK KOKMASI)

molodorus1Vücudumuz günde terleme yolu ile yarım litre kadar su kaybeder. Terleme vücut ısımızı koruyan sistemlerden biridir. Vücutta terlememizi sağlayan apokrin ve erkin olarak adlandırılan iki çeşit ter bezleri bulunur. Apokrin ter bezleri koltuk altları, kasık ve göğüste bulunur ve terle birlikte vücudun kendine özgü kokusunu salgılar. Vücudun diğer bölgeleri gibi ayak cildinde bulunan erkin ter bezleri, düşük tuz oranlı ter üretir. Avuç içerisinde ve ayakta bulunan erkin ter bezleri diğer bölgelere göre çok fazla sayıdadır. Şişmanlık, menopoz, tiroit bezlerinin aşırı hızı, böbrek üstü bezleri gibi nedenlerle bazı vücutlarda terleme aşırı olarak oluşur. Ayağın ayakkabının içerisinde havasız şekilde bulunması ile terin çorabı nemlendirmesi ve bakterilerin bu bölgede çoğalması nedeni ile ayak kokusu gerçekleşir. Eller aynı oranda terlemesine rağmen hava ile ilişkide olduğundan koku yapmaz. Ayakların özellikle aşırı terleyen vücutlarda havasızlık ve rutubet nedeni ile bakteri üretmesi sonucunda kokması durumuna malodorus veya ayak kokması hastalığı denir.

Teşhis: Malodorus hastası doktora özellikle spor ayakkabı giyilmesinden sonra rahatsız edici bir koku ve cildin yumuşak bir şekilde deforme olması şikâyetleri ile başvurur. Doktor malodorus (ayak kokması) hastalığını fizik muayene ile kolayca teşhis eder.

Tedavi: Malodorus (ayak kokması) hastası ilk olarak daha az terleten malzemelerden yapılmış çorap ve ayakkabılar giymesi konusunda uyarılır. Kokuya neden olan bakterileri yok edici ilaçlar kullanılır. Ayak temizliği ve kurulanmasına çok dikkat edilmelidir. Çoraplar her gün değiştirilmeldir.

molodorus2

Post a Comment