banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

MEDİAL EPİKONDİLİT (GOLFÇÜ DİRSEĞİ)

medial1Dirsek eklemi humerusun (kol kemiği) alt ucu ile ulna (iç ön kol kemiği) üst ucunun birleşmesi ile meydana gelir. Kol anatomik duruşta iken dirsek eklemine arka taraftan bakıldığında üç adet çıkıntı izlenir. Humerusun (kol kemiği) medial (iç) taraftaki çıkıntı bölgesine medial epikondil denir.

Medial epikondile ön kolun aşağı doğru hareketini sağlayan bazı kasların tendonları yapışır. Sürekli ve zorlayıcı şekilde yapılan hareketler esnasında medial epikondile tutunan tendonlarda küçük yırtıklar, ödem ve ağrı oluşabilir. İşte bu hastalığa medial epikondilit veya golfçü dirseği hastalığı denir. Bu hastalık sadece golfçülerde değil, aynı zamanda tornavida çevirme, örgü örme, ağır taşıma gibi işlerde çalışanlarda da sıkça gözlenir. Golfçü dirseği genelde 25-50 yaşları arasında erkeklerde görülür.

medial3

medial2

Teşhis: Hasta, dirseğin iç alt kısmından el bileğine yayılan ağrı, bölgede kızarıklık ve şişme gibi şikâyetlerle doktora başvurur. Teşhis fizik muayene ile kolayca yapılabilir. Ön kolun aşağı hareketinde ve el bileği fleksiyonda iken ağrı olur.

Tedavi: Ağrı geçene kadar 3-4 gün süre ile günde 4-5 kere dirseğe soğuk terapi uygulanır. Golfçü dirseği hastalığında medial epikondile binen yükü hafifletmek için mutlaka epikondilit ortezi bandajları uygulanır. Geçmeyen hastalıkta dirseğe kortizon uygulanabilir. Ağrı sonrası uygun egzersizler yapılmalıdır.

Post a Comment