banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

MENİSKÜS LEZYONU (MENİSKÜS YIRTIĞI)

meniskus3Diz eklemi, femur (uyluk) kemiğinin alt uçları ile tibia (kaval) kemiğinin birleşerek oluşturduğu menteşe biçimli bir eklemdir. Tibianın üzerinde iki adet menisküs denen “C” şeklinde elastik kıkırdaklar bulunur.  Menisküs ekleme katılan kemik kısımlarının birbirine uyumunu sağladığı gibi diz altına binen yükü emer ve eklem sabitliğine yardımcı olur. Ayak ya da alt bacağa alınan travma nedeni ile dizin ani dönme-katlanma, diz üzerine düşme sonucu veya herhangi bir travma olmaksızın oluşan dejenerasyon veya kıkırdak hasarı nedeni ile menisküste oluşan yırtık veya kopmalara menisküs lezyonu denir.

meniskus2Teşhis: Menisküs yırtıklarında hasta dizde ödem, gerginlik, diz hareketlerinde takılma ve ağrı şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor fizik muayenenin ardından röntgen ve MR tetkiki incelemesi ile menisküs hasarını ve seviyesini kesin teşhis eder.

meniskus1Tedavi: Hastaya ilk olarak buz terapisi, istirahat, patella destekli bir dizlik ortezi kullanma ve alt bacağı yukarı kaldırma şeklinde tedaviler uygulanır. Kısa menisküs yırtıkları uygun bir istirahatle kendini tamir edebilir. Bu dönemde dize binen yükü hafifletmek için koltuk değneği ortezinden ve fizik tedavi egzersizlerinden faydalanılır. İleri derece menisküs yırtıkları veya menisküsün bir parçanın kopup eklem içerisine sıkışması (eklem faresi hastalığı) durumlarında cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale menisküs parçasını eklemden çıkarma ve yırtığı dikme şeklinde yapılır.

meniskus4

meniskus5

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment