banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

NASIRLAR

nasir1Cildin maruz kaldığı anormal basınç, sürtünmeden kaynaklı travmalara karşı derinin savunma amaçlı kalınlaşması durumuna nasır denir. Deri dış etkilere karşı ölü hücrelerini bir araya getirerek ilgili bölgede keratin tabakalar oluşturur. Bu durum ilerlerse nasır bölgesi iltihaplanır ve ağrılı bir hasar haline dönüşür. Eğer cildin savunma amaçlı geliştirdiği nasırlar olmasaydı bu tahripler sonucu cilt delik deşik olabilirdi. Ayak nasırlarını genel olarak çıplak ayakla yürüme, dar ve sert ayakkabılar ve ayaktaki yumuşak dokuların az geliştiği durumlar tetikler. Ayak nasırları sert nasırlar, yumuşak nasırlar ve tohum (iğnemsi) nasırlar olarak üç şekilde gelişir.

nasir3Teşhis: Ayak nasırlarında hasta doktora nasır bölgesinde iltihap, sertlik, deforme ve bir nesneye dokunduğunda ağrı şikâyetleri ile başvurur. Doktor fizik muayene ile nasırı ve nasırın türünü kolayca teşhis eder.

Tedavi: Nasırlı ayakta ilk olarak, nasırın nedeni olan dar ayakkabı gibi sürtünme nedenlerini ortadan kaldırarak ayak rahatlatılmalıdır. Ayak sık sık ılık suda yarım dakika kadar bekletilerek kurulandıktan sonra ponza taşı, asit içeren krem, nasır bantları, gümüş kanül gibi medikal ürünlerle desteklenerek normal haline getirilebilir.

nasir2

 

Post a Comment