banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

OLEKRANON BURSİTİ (DİRSEK BURSİTİ)

olekranon1Dirsek eklemi humerusun (kol kemiği) alt ucu ile ulna (iç ön kol kemiği) üst ucunun birleşmesi ile meydana gelir. Kol anatomik duruşta iken dirsek eklemine arka taraftan bakıldığında üç adet çıkıntı izlenir. Ulnanın arka üst taraftaki çıkıntı bölgesine olekranon çıkıntısı denir. Olekranon çarpma ve sürtünmelere fazlasıyla maruz kalır.  Bu durumlardan korunması için bu bölgede olekranon bursası adında bir bursa (ekem sıvısı kesesi) vardır. Dirseğin uğradığı sert bir travma, dirseğin masa gibi sert yüzeylerde sürekli sürtünmesi, romatizmal hastalıklar veya yaralanma gibi durumlarda bursanın şişmesi, ağrıması ve iltihaplanması durumuna olekranon bursiti denir.

olekranon2Teşhis: Hasta, dirsek bölgesinde yumuşak bir şişlik ve ağrı ile doktora başvurur. Eğer bursitin etrafında enfeksiyon oluşmuşsa bu şikâyetlere kızarıklık ve ateş eşlik eder. Doktor, teşhisi kesinleştirmek için MR isteyebilir.

Tedavi: İlk olarak dirseğe soğuk terapi uygulanır. Dirsek hareketini engelleyici ve dirsek üzerindeki şişliğe bası yapabilecek bir dirsek ortezi ile dirsek istirahate alınır. Bu tedavilere rağmen şişlik engellenemezse bir enjektör yardımı ile sıvı boşaltır. Tekrarlayan şişliklerde cerrahi yöntemle bursa kesesini almak gerekir.

olekranon3

Post a Comment