banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

OMUZ PERİARTRİTİ (DONMUŞ OMUZ)

omuz-periartriti1Donmuş omuz, omuz eklem kapsülünün kalınlaşması ve büzülmesi hastalığıdır. Omuz kapsülündeki bu hastalık omuzda hareket kısıtlılığına neden olur. Kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür. Genelde tek omuzda oluşur. Donmuş omuz 40-60 yaşları arasında, şeker hastalarında, kalp damar hastalıkları sonrasında, depresyondaki hastalarda, Parkinson hastalarında daha çok izlenmesine karşın nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Teşhis: Hasta, kolu baş üzerine koyma, eli ile diğer omuza dokunma hareketlerini yapamıyorsa donmuş omuzdan şüphe edilir. Donmuş omuz hastalığı sinsice gelişir ve 3 aşamada incelenir:

1. Aşama: Ortalama ilk 6 aylık süredir. Ağrılar vardır. Gece yatarken ağrı şiddetlenir. Hareket kısıtlılığı başlar.

omuz-periartriti22. Aşama: Ortalama 6-12 ay boyunca sürer. Ağrı azalmıştır ancak hareket kısıtlılığı artmıştır.

3. Aşama: Sonraki 12-36 aylık süredir. Hastalığın ilerlemesi durur. Bazı hareketlerde iyileşme olur. Bu dönemde düzelmeyen hareketler için cerrahi müdahale gerekebilir.

Tedavi: Hastaya ilk olarak romatizma ilaçları verilir. İlaç tedavisinin yanında vakit geçirmeden uygun fizik tedavi egzersizleri başlatılmalıdır. Egzersizler ağrılıdır ancak ihmal edilmeden takip edilmelidir. Egzersiz ilk aşamalarda soğuk terapi, diğer aşamalarda sıcak terapi sonrası yapılmalıdır. Hasta fizik tedaviye cevap vermiyorsa veya egzersizler çok ağrılı geçiyorsa kortizon tedavisi uygulanır. En son başvurulan tedavi omuz atroskopisidir.

  omuz-periartriti3,

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment