banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

OSTEOGENESIS IMPERFECTA (CAM KEMİK HASTALIĞI)

osteogenesis1Genetik bir hastalık olan cam kemik hastalığı, kemik yapısında bulunan kollajenin yapısal olarak bozukluğundan kaynaklanır. Osteogenesis imperfecta olarak adlandırılan hastalık dişlerin bozukluğu, işitme sorunları ile birlikte iskelet yapısını oluşturan kemiklerde çok küçük travmalarda dahi fraktür (kırık) oluşması riski taşıyan bir hastalıktır. Dört farklı tipte gelişim gösteren cam kemik hastalığı, çocukluktan erişkinliğe kadar hayatın çeşitli evrelerinde izlenebilir.

Teşhis: Osteogenesis imperfecta, hastanın yaşına veya hastalığın evresine göre farklı şekilde ortaya çıkar. Kemiğin kolay kırılmasından, erişkinlerde aynı kemik bölgesinde tekrarlayan kırık şikâyetlerine kadar farklı durumlarla doktora başvurulur. Cam kemik hastalığı doktor tarafından fizik muayene ile teşhis edilebilir. Ancak yeni doğanlarda genetik test 14. haftadan önce net bilgi sunmaz.

Tedavi: Cam kemik hastası mümkün olduğu kadar immobil (hareketsiz) bir hayat sürmelidir. Son dönemlerde gen tedavisi, büyüme hormonu ve osteoporoz (kireçlenme) ilaçlarından olumlu neticeler alınmasına rağmen, cam kemik hastalığının henüz kesin bir tedavisi yoktur.

osteogenesis2

Post a Comment