banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

PATELLA ÇIKIKLARI VE PATELLA-FEMUR KIKIRDAĞI HASARLARI

patella1Patella (diz kapağı) kemiği diz ekleminde önde ve ortada yerleşiktir. Üst kısmından femur (uyluk) kemiğinin kondilleri (çıkıntıları) ile eklem yapar. Patellanın femurla eklem yaptığı yüzeylerden ayrılarak genellikle dışa doğru kaymasına patella çıkığı denir.

Patella çıkığı hastalığının dışında patellanın altında, femur ile arasındaki kıkırdakta da hasarlar gelişebilir. Patella çıkığı doğuştan olabileceği gibi yetişkinlerde de bir travma sonrasında gelişebilir. Kadınlarda erkeklere göre çok daha sık gözlemlenir. Doğuştan patella çıkıkları her iki dizde de görülebilir ve 4 yaşından önce fark edilmez.

patella3Teşhis: Patella çıkıklarında hasta şiddetli ağrı, ödem, hassasiyet şikâyeti ile doktora başvurur. Doktor ön dizde şekil bozukluğunu fizik muayene ile fark eder. Ancak patella çıkığında travma esnasında oluşabilecek kıkırdak hasarlarını incelemek için MR görüntülerini inceleyerek çıkığa kesin teşhisini koyar.

Tedavi: Patella çıkıklarında çoğu zaman patella elle yerine yerleştirilebilir. Soğuk terapi, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi egzersizlerinin yanında patella destekli bir dizlik ortezi uygulanarak tedavi edilir. Kıkırdak hasarlarının ileri derecede olduğu patella çıkıklarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile patella tel ve çivi ortezleri ile yerine tutturularak kıkırdak hasarları tamiri ile birlikte tedavi edilir.

patella2

 

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment