banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

PERTHES HASTALIĞI (ÇOCUKLARDA UYLUK BAŞI BOZULMASI)

perthes1Nedeni kesin belirlenmeyen perthes hastalığı sadece çocuklarda görülür. Perthes hastalığı, femur (uyluk) kemiğinin üst epifiz bölgesinde kanla beslenmesinin bozulması nedeni ile femur (uyluk) kemiği başının bir kısmının veya tamamının gelişemeyerek incelmesi, kimi zaman da basit travmalarla ölü femur başının kırılması ile neticelenebilen hastalığa verilen isimdir. Perthes hastalığının belirtileri kan pıhtılaşma mekanizmasında rol alan kimyasalların eksikliğinden kaynaklanan, damar içinde kolay pıhtılaşan kan nedeni ile gelişir. Perthes hastalığı erkek çocuklarda kız çocuklara göre dört kat daha fazla gözlemlenir.

Yetişkinlerde kan pıhtılaşma mekanizması hastalığının dışında ağır travmalar nedeni ile damar hasarları oluşabilir. Aynı şekilde femur başı kanla beslenemez ve zayıflayarak şekil bozukluğu olur. Bu duruma avasküler nekroz denir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen avasküler nekroz hastalığı nedenleri açısından farklılık gösterir.

perthes3Teşhis: Perthes hastası çocuk yakınları, çocuğun topallama, ayakta iken bir bacağın üzerine tüm yükü verme ve ağrı şikâyetleri ile doktora başvurur. Doktor fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile teşhisi kesinleştirir.

Tedavi: Perthes hastalığı ne kadar erken tedavi edilirse o kadar kolay iyileşir. Geç tedavi kalıcı hasarlara, hatta genç yaşta kalça protezi uygulamalarına gerek duyulmasına neden olabilir. Perthes hastası çocuk kalçayı uzun süre istirahate alarak dinlendirmelidir. Bu istirahat dönemi 2-3 sene sürer. Hastaya, kalçaya binen yükün hemen hepsini kaldıracak şekilde metal malzeme ile üretilmiş ortez malzeme kullandırılır.

 perthes2

Post a Comment