banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

PIRIFORMIS SENDROMU (SİYATİK SİNİR SIKIŞMASI)

piriformis2Kalça arka kaslarının en önemlilerinden biri piriformis kasıdır. Bu kasın altından, pelvis (leğen) kemiği oluğundan çıkan siyatik sinir geçer. Siyatik sinirin çeşitli nedenlerle piriformis kası ile leğen kemiği arasında sıkışmasına piriformis sendromu veya siyatik sinir sıkışması hastalığı denir. Siyatik sinir sıkışması, ani veya sürekli hafif travmalar nedeni ile yumuşak doku travmasının meydana gelmesi ve bu dokunun altında seyreden siyatik sinire bası oluşturarak onu hasarlaması olarak tarif edilebilir.

piriformis1Teşhis: Siyatik sinir sıkışması olan hasta, doktora kalça ve bacaklarda ağrı, hissizlik, diz altında duyu kaybı şikâyetleri ile başvurur. Doktor fizik muayene sırasında ayağın içe hareketinde ve bacak bacak üstüne atma hareketinde ağrının şiddetlenmesini ve his kayıplarını araştırır. Görüntüleme ve sinir testleri ile teşhisi kesinleştirir.

Tedavi: İlk evrede hasta, kalçayı zorlayan koşma, uzun süre ayakta kalma gibi aktiviteleri yapmaması konusunda uyarılır. Hastaya, yumuşak oturma simidine oturması ve kalçaya binen yükü hafifletmesi için baston kullanması önerilir. Tedavi döneminde soğuk terapi ve kasları güçlendirici fizik tedavi egzersizleri uygulanır. Kaslara kortizon enjekte edilebilir.

piriformis3

Post a Comment