banner ad
By 13 Mart 2014 Read More →

PLANTAR FASİT VE TOPUK DİKENİ HASTALIĞI

plantar-fasit1Ayak tabanında derinin altında calcaneus (topuk) kemiğinden başlayan ve parmaklara doğru yelpaze şeklinde ulaşan fasia (kas) lifleri bulunur. Bu kas liflerine plantar fasia denir. Plantar fasia, kemikleri korumanın dışında uygun gerginliği ile ayak iç kısmının çukurlu anatomik şeklini oluşturmaya yardım eder. Ayak tabanı kemik ve dokularının sürekli ve zorlayıcı kullanımı, aşırı ayakta kalma, aşırı kilo ve yaşlılığa bağlı kemik yorgunlukları nedeni ile plantar fasia liflerinin hasarlanması hastalığına plantar fasit denir. Aynı nedenlerle calcania (topuk) kemiğinin yere bakan yüzeyinde diken şeklinde anormal kemik çıkıntısı oluşmasına ise topuk dikeni hastalığı denir. Genellikle bu iki hastalık birlikte gelişir. Plantar fasit ve topuk dikeni hastalığı bayanlarda ve orta yaş sonrası bireylerde sıklıkla görülür.

plantar-fasit2Teşhis: Plantar fasit veya topuk dikeni olan hasta doktora, sabah kalkınca biraz yürüdükten sonra geçen aşırı ağrı, günün çeşitli zamanlarında artan iğne ve yanık şeklinde topuk ağrısı şikâyeti ile başvurur. Doktor fizik muayenenin ardından röntgen görüntüsünü inceler. Görüntüde gül dikenini anımsatan kemik çıkıntısını fark eder ve teşhisi kesinleştirir.

Teadavi: Plantar fasit veya topuk dikeni olan hastaya ilk olarak bir silikon topukluk veya benzeri bir ortez malzeme uygulanarak topuğa gelen yük absorbe edilir. Hasta kilo vermesi ve ayağına germe egzersizi yapması konusunda uyarılır. Silikon topukluk ortezi, genellikle hastalığı tedavi ederek dikenin kaybolmasını sağlar. Ancak ayakta ağrının tamamen yok olması topuk dikeninin kaybolduğu anlamına gelmez. Hasta ağrı geçtikten sonra en az altı ay süre ile silikon topukluk ortezini kullanmaya devam etmelidir. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda topuğa kortizon enjektesi, o da yetersiz olursa cerrahi müdahale ile dikenin ayaktan ayrılması operasyonu ile tedavi tamamlanır.

plantar-fasit4

Comments are closed.