banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

PLANTAR SİĞİLLER

plantar-sigil1plantar-sigil2Siğil derinin her yerinde oluşabilen iyi huylu bir tümördür. Siğil çok çeşidi olan bir virüs nedeni ile kesik deri kısımlardan derinin en dış hücrelerini etkileyerek çoğalmasına neden olur. İlk başlangıcında çok küçük iken aylar geçtikçe nohut boyuna kadar gelişebilir. Ayak siğilleri genel olarak ayağın alt kısmında oluşur. Ayak siğilleri ayakla birlikte yüke maruz kaldığından ağrılı bir şekilde gelişebilir. Ayak siğilleri 10-20 yaş aralığında erkek çocuklarda daha sık izlenir. Ayak siğilleri başka bir hastalığın göstergesi değildir. Ancak siğil gelişimi bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Siğil virüsü bulaşıcıdır. Bu nedenle özellikle genel kullanıma açık duş gibi yerlerde siğil virüsünden korunmak için tedbir alınmalıdır.

plantar-sigil3Teşhis: Ayak siğillerinde hasta doktora ayakaltı derisinde deformasyon, ağrı ve fazlalık şikâyeti ile başvurur. Hasta siğil ile nasırı karıştırabilir. Nasırlarda ağrı direkt basılarda, siğilde ise ağrı yan basılarda izlenir. Doktor siğil hastalığını fizik muayene ile kolayca teşhis eder.

Tedavi: Ayak siğilleri laktik asit ve benzeri kimyasal ilaçlarla veya lazer yöntemi ile dıştan içe doğru eritilerek yapılır. Bu tedavinin başarısız olduğu durumlarda cerrahi bir yöntemle siğil deriden ayrılır. Cerrahi operasyon sonrası yaranın temizliği çok önemlidir. Siğil hastalığı az da olsa tekrarlayabilir.

plantar-sigil4

Post a Comment