banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

REKURREN DİSLOKASYONU (TEKRARLAYICI OMUZ ÇIKIĞI)

rekurren1Vücudumuzda en çok görülen instabilite (çıkık) türlerinden biridir. Hastalığın seyrinde ilk çıkığın oluş zamanı ve çeşidi çok önemlidir. İlk çıkık 20 yaşın altında ise çıkığın tekrarlayıcı bir seyir izleme oranı çok fazladır. Eğer ilk çıkık 40 yaşın üzerinde ise çıkığın tekrarlama oranı önemli ölçüde düşer. Omuz çıkığında labrumun (kürek kemiğine yerleşmiş elastik kıkırdak yapının) durumu ve omuz eklem kapsülünün esnekliği nedeni ile bu çıkık kendini tekrarlar. Omuz çıkıkları ilk omuz çıkığı hikâyesine göre iki çeşittir. Travmatik çıkıklar çarpma, düşme gibi dışarıdan güçlü bir travmayla gerçekleşir. Atravmatik (ambri) çıkıklar, travma olmaksızın fırlatma, kolu çevirme gibi ters hareketler sonrası veya psikolojik nedenlerden dolayı hastanın istemli olarak omzunu öne veya arkaya çıkartması şeklinde gerçekleşir.

rekurren2

rekurren4Teşhis: Omuz çıkığı teşhisi önce elle ve gözle kolayca tespit edilir. Ancak çıkığa neden olan travmanın veya ters hareketin labruma, eklem kapsülüne veya omuz eklemindeki diğer dokulara verdiği hasarlar için görüntüleme cihazlarından yardım alınarak teşhis detaylandırılır.

rekurren3Tedavi: Çıkığın durumu cerrahi müdahale gerektirmiyorsa bir kol askısı ortezi ile omuz istirahate alınır. Ancak kol askılı omuz, günde en az 4 kere kolu öne ve arkaya doğru yavaşca sallamak suretiyle hareket ettirilir. Bu süreçte hastanın kolunu yukarı kaldırması (abdüksiyon yaptırması) çok sakıncalıdır. Çıkık durumuna göre atroskopik veya açık cerrahi müdahaleler hasarlı eklem dokularını tamir için uygulanır. Cerrahi operasyon sonrası omuz 1 hafta kadar velpau bandajı ortezi vasıtasıyla tespit edilmelidir. Takip eden 4 hafta kol askısı uygulaması hasarlı eklem dokularının rehabilitasyonuna yardımcı olur.

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment