banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

ROTATOR MANŞET YIRTIKLARI (OMUZU DÖNDÜRÜCÜ TENDON MANŞETİ YIRTIKLARI)

ratotor1Kürek kemiğinden başlayan dört kas, tendonlarında birleşerek rotator manşeti oluşturur. Rotator manşet kol kemiği başını sarmalayarak omuz eklemini sabitler. Tendonları ile omuza rotasyon (döndürme) hareketini yaptırır. Rotator manşet yırtıkları kimi zaman travma sonucunda, çoğu zaman da spor yapanlarda zorlama neticesinde gerçekleşir. Hastalık çoğunlukla 35-45 yaşları arasında görülür.

Teşhis: Rotator manşet yırtığı olan hasta, kolu yukarı kaldırırken ağrı ve güçlük çektiği şikâyetiyle doktora başvurur. Yırtık tam olarak gerçekleşmişse hasta kolunu hiç kaldıramaz. Ağrılar gittikçe artar ve hasta, kolu üzerine yatamaz hale gelir. Fizik muayenede kendisini belli eden hastalığın teşhisi röntgen, MR ve ultrason yardımı ile kesinleştirilir.

Tedavi: Yırtık tamamen gerçekleşmedi ise omuz ilk aşamada velpau bandajı ortezi ile istirahate alınır. Ağrı ve ödem giderici ilaçların yanı sıra sıcak terapi ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. Tam rotator kılıf yırtıklarının tedavisi atroskopik yöntemle 3 veya 4 delik yardımıyla yırtık uçlarının düzeltilerek tendonların dikilmesi ve kemiğe tutturulması sureti ile yapılır.

ratotor2

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment