banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

SHIN SPLINT (KAVAL KEMİĞİNDE AĞRI)

shin1Tibia (kaval) kemiği alt baldır ön kısmında elle kolayca hissedilen bir kemiktir. Alt baldır ağrılarının önemli bir kısmı kaval kemiği üzerinde hissedilir. Ağrının iki nedeni vardır. Birincisi; kaval kemiğinin hemen üzerinde ayağı yukarı doğru kaldırma görevi olan kasın, tibia zarına yapışan kısmının ani ve zorlayıcı hareketler sonrası birbirinden ayrılma reaksiyonu göstermesi sonucu, bölgede iltihaplanma ve ödem oluşmasından kaynaklanır. İkincisi sebebi ise, tibia kemiğinde travma veya zorlanmaya bağlı kemik stres çatlakları nedeni ile bölgede iltihaplanma ve ödem oluşmasıdır.

shin3Teşhis: Shin splint hastası doktora kaval kemiğinde boylu boyunca oluşan ağrı şikâyetiyle başvurur. Bu ağrı yürüme koşma gibi aktivitelerde artan, istirahat halinde azalan bir ağrı şeklindedir. Doktor fizik muayenenin yanında MR yardımı ile hastalığı kesin teşhis eder.

Tedavi: Shin splint için elastik bir alt baldırlık ortezi kullanılır ve soğuk terapi tedavisi uygulanır. İltihap giderici ilaçlarla birlikte hastadan zorlayıcı bacak aktivitelerinden uzak durması istenir. İnatçı durumlarda fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Shin splint cerrahi müdahale gerektirmez.

shin2

 

Posted in: Diz Hastalıkları

Post a Comment