banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

SKOLYOZ (YAN KAMBURLUK)

skolyoz1skolyoz2Erişkin bir insanın vertebra (omurga) sistemi yukarıdan aşağıya sıralanmış şekilde 26 vertebra (omur) kemiğinden oluşur. Omur kemikleri düzensiz tip kemiklerdir. Vertebra sistemi, vücuda önden veya arkadan bakıldığında düz şekilde sıralanarak gelişmiş, yanlardan bakıldığında ise S şeklinde sıralanarak gelişmiştir. Omurga sistemine arkadan veya önden bakıldığında yanlara doğru eğiklik hastalığına skolyoz veya yan kamburluk hastalığı denir. Skolyoz vertebraların çeşitli sebeplerle düz bir şekilde sıralanarak birbirlerine eklem yapamaması nedeni ile gelişir. Skolyoz torocal (sırt) ve lumbal (bel) omurlarında gelişebilen bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda, kızlarda ve idiyopatik tipte oluşur. Skolyoz hastalığı nedenlerine göre üç farklı şekilde gelişebilir:

  • Konjenital yani doğuştan var olan skolyoz
  • Polio, yani çocuk felci, beyin felci ve kas zayıflıklarından kaynaklanan kas felci nedeni ile gelişen skolyoz
  • İdiyopatik, yani daha önce doğru bir şekilde gelişmiş omurga sisteminin nedeni bilinmeyen bir şekilde sonradan yan kısımlara eğilmesi neticesinde oluşan skolyoz

skolyoz3Teşhis: Skolyoz hastası doktora gövde şeklinde anormallik, yorgunluk ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle başvurur. Doktor fizik muayenesinde omuz ve kalça düzleminde asimetri ve omurga yamukluklarını fark ederek teşhis koyar. Hastanın hikâyesini öğrenerek hastalık nedenini araştırır. Çeşitli açılardan çekilen gövde röntgenleri, görüntüleri ve skolyozmetre ölçümlerinden yardım alarak skolyoz açısını ve evresini tespit ederek teşhisini kesinleştirir.

skolyoz4Tedavi: Skolyoz hastasının eğim seviyesi 20˚ altında ise doktor takip ile yetinir. Eğim seviyesi 20˚-40˚ arasında ise hastaya skolyoz korsesi ortezi uygulanır. Bu ortez sert materyallerden ve kişiye özel üretilen atölye ortezlerindendir. Hastanın beden ölçüsüne ve skolyoz derecesine göre eğim kısmından gövdeye bası yapan ve diğer kısmı boş bıralıkmış zırh şeklinde bir ortezdir. Uzun kullanımlarda skolyoz korsesi, eğim açısını düşürebilir. Eğim seviyesi 40˚’yi aşan skolyoz hastaları için cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile eğik omurlar bir plak (harringon çubuğu) yardımı ile sabitlenir. Ancak bu plak gövde hareketlerini de engellediğinden son seçenek olarak kullanılır.

Post a Comment