banner ad
By 12 Mart 2014 0 Comments Read More →

TENDİNİT (KİRİŞ HASTALIĞI)

tendinit1tendinit2Eklemi oluşturan yapılardan bir tanesi de tendonlardır. Tendonların (kiriş) bir ucu kasa, diğer ucu da kemiğe yapışır. Bu sayede kasların kasılma etkisini kemik vasıtası ile ekleme ileterek vücut bölgesinin hareketini gerçekleştirir. Tendinit hastalığı tendonların hafif yırtılması veya iltihaplanmasıdır. Tendinit genelde omuz ve dirsek bölgesinde oluşur. Oluşumu incinme, travma ve eklemi aşırı kullanmayla gerçekleşir. 

Tendinit hastalığında ağrı ve acı hissi olur ve tedavi edilmemesi kalıcı tendon problemlerine neden olur. Tendinitli eklem tedavi edilmeden uzun süre hareket ettirilirse eklem dokuları esneklik kaybına uğrar.

Teşhis: Hasta, özellikle eklemde bir anda başlayan aşırı ağrı ve acı ile doktora başvurur. Fizik muayenesinin dışında röntgen yardımı ile ilgili kemik yapıları da araştırılmalıdır.

tendinit4

Tedavi: Ağrı ve acı için ağrı kesici önerilir. Doktor gerekli gördüğünde ekleme kortizon enjekte eder. İleri derecede tendon yırtıklarında cerrahi müdahale gerekir. Ancak tendinit için en geçerli tedavi, eklemi uygun bir ortez malzeme ile istirahate almak ve gün içerisinde mutlaka uygun egzersizleri yapmaktır. Çünkü egzersiz yapmadan sadece istirahat yöntemine başvurmak, eklemde hareket tembelliğine neden olabilir. Ekleme egzersizden önce sıcak, egzersizden sonra soğuk kompres uygulanır. Yaşlılarda tendinit tedavisi daha uzun sürelidir.

tendinit3

Post a Comment