banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

TİBİAL STRES SENDROMU (KOŞUCU BACAĞI)

tibial1Tibia uzun tip bir kemiktir. Üst ucunda iç ve dış olarak iki adet kondili vardır. Bu kondil femurun alt kısmı ile birleşir. Vücudumuzun dışarıdan en çok hissedilebilen uzun kemiğidir. Alt baldırımızın ön kısmında hemen derinin altında elle hissedilebilir. Tibia kemiği bir zarla örtülüdür. Zorlayıcı ayak aktiviteleri, sert ve dengesiz ayakkabılar veya ayak anatomisinin bozukluğu nedeni ile kemik zarının iltihabı veya stres çatlaklarına maruz kalması durumuna tibial stres sendromu veya koşucu bacağı hastalığı denir. Hastalık aşırı ağrılı izlenir.

tibial3Teşhis: Koşucu bacağı hastaları, kaval kemiğinin ayağa yakın bölgesinde ve ayak parmakları bükük pozisyonunda artan aşırı ağrı ile doktora başvurur.  Doktor fizik muayene ile ağrı ve problemi fark eder. Röntgen ve MR görüntüleri ile koşucu bacağı hastalığı diğer patolojilerden ayrıştırılarak teşhisi kesinleştirilir.

Tedavi: Koşucu bacağında temel tedavi istirahattir. Ağrı, soğuk terapi ve iltihap giderici tedavi ile normalleştirilir. Hasta, yumuşak ve ayağın şeklini alabilen ayakkabılar ve silikon tabanlık ortezi ile desteklenir. Ayrıca hasta, zorlayıcı ayak aktivitelerinde öncelikle ısınması yönünde uyarılır. Aşırı aktivitelerden kaçınılmalıdır.

tibial2

 

Post a Comment