banner ad
By 13 Mart 2014 0 Comments Read More →

TIRNAK BATMASI

tirnak-batmasi1Ayak tırnakları (özellikle ayak başparmağı tırnağı), topuklu ve dar ayakkabı giyme, tırnağı kısa ve oval bir şekilde kesme, tırnak bölgesine alınan sert travma veya genetiksel tırnak gelişme şekli nedenleri ile iç veya dış köşelerinden cilde batabilir. Cilde batan tırnak iltihaplanır, şişer ve kızarır. Tırnağın battığı bölgede akıntı şeklinde iltihap oluşabilir. Akıntılı iltihap neticesinde batık bölgede granulasyon bir doku oluşur ve bu doku batma seviyesini arttırır. Bu hastalığa tırnak batması denir. Tırnak batması hastalığı yetişkin erkeklerde bayanlara göre iki kat daha fazla izlenir. Tırnak batması hastalığı özellikle AIDS ve diyabet hastalarında, diğerlerine göre kötü sonuçlara yol açabilmesi açısından çok daha titizlikle takip edilmelidir.

tirnak-batmasi3Teşhis: Tırnak batması hastaları doktora iltihap, yakıcı ağrı, kızarıklık şikâyetleri ile başvurur. Doktor fizik muayene ile tırnak batması hastalığını kolayca teşhis eder.

Tedavi: Tırnak batması hastalığı ilk evrede günde en az 4-5 sefer ılık suyla yıkanır, iyice kurulanır ve yara antiseptik sıvılarla temizlenir. Bu süreçte tırnak uzatılmalı ihtiyaç halinde uç kısımlarından düz bir şekilde kesilmelidir. Hasta ayak parmakları çok geniş veya açık ayakkabılar giymesi konusunda uyarılmalıdır. Tırnak batmasında bu tür tedavilerden cevap alınamadığı takdirde doktor tırnağın bir kısmını veya tamamını parmaktan ayırarak yeni parmak güzergâhını temizler.

tirnak-batmasi2

Post a Comment