banner ad
By 9 Mart 2014 0 Comments Read More →

TORASİK OUTLET SENDROMU (OMUZ KAPANI HASTALIĞI)

torasik1Omuz kapanı hastalığı, köprücük kemiği ile 1. kaburga kemiğinin arasındaki boşlukta oluşur. Bu boşluk, içerisinde ana damarlar, sinirler ve kasları barındırır. Omuz kapanı hastalığı travmaya bağlı yaralanmalar, çeşitli hastalıklar veya doğumsal anomaliler neticesinde meydana gelebilir. Özellikle radial, median ve ulnar sinirlerin geçiş noktası olan bu boşluk dirsek ve el organlarının hareketlerinde de çok önemlidir.

torasik3Teşhis: Hastalığın tanısını koymak oldukça zordur. Hasta olan taraftaki kolda kan akışı yavaşladığından tansiyon daha düşük ölçülür. Hasta, elde soğukluk, uyuşma, karıncalanma, boyun-omuz-kol-elde ağrı gibi karmaşık şikâyetlerle doktora başvurur. Bu yüzden doğru teşhis için doktorun röntgen, MR, EMG, renkli dopler yardımıyla hastalığı araştırması gerekir.

Tedavi: Çoğu durumda cerrahi dışı tedavi metotları kullanılır. Fizik tedavi egzersizlerinin yanında hastaya ilaç ve diyet uygulanır. Fazla kilolar verilmeli, bölge kasları egzersiz yardımı ile güçlendirilerek boşluk desteklenmeli, boyun germe ve omuz çevirme hareketleri tekrarlanmalıdır. Omuz kapanı hastası olan kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler vardır: Hasta omuzla ağırlık taşınmamalı, itme ve çekme yapılmamalı, çanta taşınmamalı, omuz seviyesinin yukarısında elle çalışılmamalı ve kadın hastalar uygun sütyen tercih etmelidir.

torasik2

Posted in: Omuz Hastalıkları

Post a Comment